Tento rok sa vyliahlo miminum mláďať

PDFTlačiťE-mail

Médiá - Napísali o nás

Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Čo neodplavila voda, rozbil ľadovec

Z vtáčích hniezd sa tento rok zatiaľ vyliahlo minimummláďat, skonštatovali ornitológovia. GBELCE. Počas úvodného ornitologického tábora na prelome júna a júla zaznamenali podstatný úbytok počtu vtáctva na Parížskych močiaroch. Za deň sa do sietí chytilo len jedenásť vtáčat. „V prvej dekáde septembra bude druhé liahnutie, potom čakáme lepšie výsledky,“ povedal pre MY strážca prírody Matej Medveď, sekretár občianskeho združenia Gbelcia crasssiceps – Pre pomoc prírode.

 

Budú monitorovať pytliakov

Počas konania tábora podpísali dohody o spolupráci v dvoch medzinárodných environmentálnych projektoch. „Prvý predpokladá vytvorenia online databázy vtáctva, ale súčasne aj evidencie pytliakov a tvorcov divokých skládok v chránených územiach na oboch stranách Dunaja. Druhý je zameraný na podporu projektov výstavby a skúšania alternatívnych zdrojov energie. Počas hliadkovania by sme napríklad overovali dobíjanie vysielačiek pomocou prenosných solárnych panelov. Chceme o tom natočiť aj dokument,“ doplnil ranger M. Medveď.

Vysielačky od londýnskych policajtov

Strážcovia prírody pokročili predovšetkým v technickom vybavení – ale hlavne zásluhou pomoci sponzorov. „Keby ich nebolo, nemáme skoro nič. Armáda sľúbila techniku, ale prišli povodne a mali dôležitejšie starosti. Napísali sme teda novú žiadosť o vybavenie nielen pre hliadkovanie a tábory, ale aj ochranu obyvateľstva pred živelnými pohromami, aké sme nedávno zažili aj v Gbelciach,“ vysvetľuje. Ako doplnil, so žiadosťami o materiálnu pomoc sa obrátili na domáce aj zahraničné subjekty. „Metropolitná polícia v Londýne nám poskytla použité vysielačky, česká firma zasa do nich akumulátory. Od Nemcov, ktorí nás v živote nevideli, máme zlaňovacie súpravy, rukavice a okuliare. Ale nepýtajte sa, čo nám na podobnú žiadosť odkázali z firmy v Mikuláši.“

Dotáborov prídu mladí

V rámci podpory environmentálne výučby chcú rangeri okrem pravidelných medzinárodných ornitologických táborov organizovať aj tábory pre mladých. „Budeme sa snažiť pritiahnuť ich do prírody, aby celé leto nemuseli sedieť pred počítačom a jesť pizzu. Nech získajú aspoň nejaký prehľad, uvidia vtákov, chytia od ruky jaštericu,“ uzatvára sekretár občianskeho združenia Gbelcia crasssiceps – Pre pomoc prírode Matej Medveď.

MIROSLAV ANTONI

MY

 

23.8.2010 - Nitrianske noviny